Enkaustika

starodávná technika malby horkým voskem

Enkaustika je starodávná technika malby horkým voskem,  která získává stále větší oblibu u amatérských i profesionálních umělců. Je to skvělý způsob, jak objevit své skryté umělecké schopnosti, vyjádřit  emoce a niterné pocity, zanořit se do proudu své kreativity.
Pokud vás malba horkým voskem uchvátí tak jako před léty mě, můžete ji dále rozvíjet  a kombinovat i s dalšími výtvarnými technikami.  To je i moje cesta, na které jsem už ušla velký kus.

Od začátků malování  enkaustickou žehličkou, až po tvorbu velkých obrazů pomocí ohně a vosku.

enkaustika

Trochu z historie...

Umění malby horkým voskem technika stará více než 2500 let a její původ je pravděpodobně ve starověkém Řecku a Egyptě. Antičtí a egyptští umělci obrazy malovali většinou na dřevěné desky nebo omítku
Voskovou směs s přírodními pigmenty zahřívali v nádobkách nad plamenem a malbu spojovali horkem. 

Enkaustická tvorba je proces...

 Rozehřátý vosk nanáším na  různé povrchy, jako je dřevo, keramika, sklo, plátno, papír.  Některé obrazy tvořím postupně i několik měsíců a někdy mám za odpoledne hotovo.  Horký vosk na podklad nanáším štěcem, nebo ho nalévám přímo na plochu. Jednotlivé vrstvy vosku spojuji ohněm nebo horkovzdušnou pistolí. 

Vosk je úžasně tvárný, jde ho vrstvit, můžeme do něho rýt, otiskovat struktury, vkládat  mezi vrstvy různé materiály. Jde kombinovat s pastely, inkousty pigmentovými tyčinkami. Když se obraz nepovede, vosk rozehřeji, seškrábnu  a můžu začít nový .

Tvorba s horkým voskem  je moje arteterapie, kdy se nechávám unášet procesem tvorby, často jsem sama překvapená co vznikne. Je to můj způsob jak si dokonale vyčistit hlavu, uvolnit se, a nechat odplout nepříjemné pocity nebo myšlenky.

enkaustika
enkaustika
enkaustika
enkaustika

Moje cesta k enkaustice...

Enkaustice se věnuji asi 9 let. Začínala jsem na kurzu pro začátečníky, kde jsem poprvé vyzkoušela enkaustickou žehličku a  speciální včelí vosk. Okamžitě jsem propadla jeho kouzlu  a začala si hledat další informace. Začátky jsem trénovala podle volně dostupných videí na you tube, později začala jezdit na výtvarné dílny různých lektorů, nasávala všechny informace a experimentovala. 

Moje cesta za enkaustikou mě dovedla až k získání certifikátu lektora enkaustiky. V současné době učím kurzy pro začátečníky i pokročilé. To, co umím předávám dál. Kurzy jsou zaměřené především na "evropskou enkaustiku" kdy tvoříme pomocí speciální žehličky a dalších nahřívacích nástrojů

Děkuji své učitelce Lauře Ésciové, která mě zasvětila do tajů experimentální enkaustiky a pomohla mi pochopit práci s vrstveným voskem v kombinaci s dalšími výtvarnými médii. Možnsti jsou tařka neomezené.

Poslední dva roky experimentuji a kombinuji vosky s pastelem, akvarelem, fotografií, vytvářím enkaustické koláže. Hledám svoje způsoby výtvarného vyjádření

Stále se rozvíjím a hledám inspiraci. Momentálně jsem studentkou  Master class  Essence of Mullrany. V tomto ročním kurzu mám možnost se učit od 26 výtvarníků a intruktorů v mezinárodní komunitě. Je to velmi vzrušující vidět a učit se nové možnosti využítí vosku v malbě. 

 

 

Chcete  se seznámit s enkaustikou ?