Enkaustika - malování horkým voskem

S technikou enkaustiky jsem se seznámila asi před třemi roky. Poprvé jsem uviděla a zažila malování horkým voskem a úplně mu propadla. Byla jsem nadšená a nemohla jsem uvěřit tomu, co všechno lze vytvořit pomocí žehličky. Hned jsem začala zkoušet a experimentovat. Po první živé ukázce jsem si koupila voskovky, našla doma starou žehličku, zabrala si jídelní stůl v kuchyni a začala tvořit.To byl začátek.

Začala jsem jezdit na různé kurzy enkaustiky, tvořila obrázky a nacházela stále nové a nové možnosti. Zjistila jsem, že rozteklý horký vosk mě dává velkou možnost svobodného vyjadřování a začala jsem spontánně tuhle radost předávat dál. Nakoupila jsem několik enkaustických žehliček, enkaustické vosky, papíry, malovala s dcerou, kamarádkami, později jsem zkoušela s klienty ve ve výtvarně – řemeslné dílně, kterou jsem lektorovala.

Uvědomila jsem si, že tohle je nástroj, který umožňuje se výtvarně vyjadřovat i těm, kdo nemají výtvarné nadání, ale přesto by chtěli něco tvořit. Získají zkušenost, že pod jejich rukama vznikají nádherné barevné obrazy, uvolní se, vyčistí si hlavu. Začala jsem si čím dál více uvědomovat relaxační a terapeutický přesah této techniky. Dále se vzdělávám, dokončuji si kurz pro lektory enkaustiky a objevuji další možnosti které malování voskem nabízí a zdá se , že je to nekonečný proces :-) 

Při tvoření přestávám vnímat čas a zažívám uvolnění a radost. Cítím se naplněná zvláštním klidem a úžasem nad proměnami barev. Často se při malování dostávám do jakéhosi meditativního bezčasí, kdy jenom sleduji proměny vosku při doteku žehličkou – nic se nedá znovu stejně zopakovat, vše se stále mění v každém okamžiku a stačí jediný tah žehličkou aby bylo všechno zničeno.

Enkaustika mě dává pocit důvěry ve vlastní kreativitu.

Potkat se  můžeme na kurzech v centru Mandala nebo individuál-ně  v mé terapeutovně. Aktuální termíny najdete na mém webu nebo na stránkách centra Mandala.

Pokud byste se chtěli seznámit se základy evropské  enkaustiky, přijít si zamalovat, zrelaxovat - nabízím dvouhodinovou individuální dílnu v útulných prostorech na Jezuistké 13  v centru Brna.Termín je možno objednat a přizpůsobit vašim možnostem.